Dlaczego u nas?

Niewiele ośrodków nad morzem w Polsce jest tak korzystnie położonych!


Lokalizacja naszego ośrodka GAJA jest wyjątkowa w skali całego wybrzeża morza Bałtyckiego. Stanowi o tym odległość jedynie 25 m od plaży i las sosnowy, w którym jest położony.

Wszyscy wiemy, że największym walorem polskiego morza jest jod.

Jod to pierwiastek chemiczny, bardzo potrzebny organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jego niedobór u dzieci powoduje spadek zdolności uczenia się, zaburzenie rozwoju oraz wzrostu. U osób dorosłych może powodować niewydolność tarczycy oraz zaburzenia funkcji rozrodczych.

Jod nad morzem owszem istnieje i nie jest mitem! Jod znajduje się w bryzie morskiej, dlatego najwięcej jodu jest nad samym brzegiem, szczególnie wtedy gdy wieje silny wiatr i powstają duże morskie bałwany. Spacery wzdłuż brzegu to wielka korzyść szczególnie dla osób chorowitych.

Ciekawostką jest, że jodu już kilometr od plaży jest tyle samo, co w centrum Warszawy. Zasięg występowania aerozolu morskiego to 200-300 m od brzegu, w odległości około 150 m. stanowi on 50% wartości obserwowanych nad brzegiem morza. 

 

Właściwości jodu:

  • korzystnie wpływa na skórę, włosy, zęby i paznokcie
  • zapewnia odpowiednie działanie tarczycy
  • pomaga w leczeniu torbieli piersi
  • odgrywa istotną rolę w procesie spalania nadmiaru tłuszczów
  • zwiększa sprawność myślenia, uczenia i zapamiętywania
  • redukuje poziom stresu
  • wzmacnia odporność organizmu                            

Najwyższe stężenie jodu w powietrzu polskiego wybrzeża obserwowane jest w pasie miedzy Mielnem, a Łebą. Woda w tym rejonie swoją czystość zawdzięcza prądom morskim.

Nadmorskie powietrze przesycone jest składnikami wody morskiej, w którym są mikroskopijne kryształki soli, a także brom, wapń i magnez. Te pierwiastki leczą katar, łagodzą stany zapalne w oskrzelach, alergię, astmę.

Terapeutyczne działania nadmorskiego bioklimatu wzmaga naturalna, ujemna jonizacja powietrza.  

Klimat Rowów jest odmienny od tego, jaki ma do zaoferowania większość miejscowości nadmorskich ze względu na wyjątkową lokalizację. Położenie miedzy Morzem Bałtyckim, a jeziorem Gardno determinuje specyfikę leczniczych bodźców klimatycznych. Plaża jest jasna, czysta i drobnoziarnista. Wspaniała piaskownica dla dzieci.

W Rowach tylko nasz ośrodek GAJA ze względu na swoje położenie - 25 m w linii prostej od plaży,  umożliwia korzystanie przez całą dobę z walorów klimatycznych również na jego terenie. Regeneracji organizmu sprzyja zarówno aerozol morski, ujemna jonizacja jak i wynikająca z zalesienia stała obecność olejków eterycznych dodatkowo stymulujących terapię klimatyczną.

Urlop spędzony w korzystnych warunkach klimatycznych jakie występują w naszym ośrodku to cenna inwestycja. Tego nie znajdziesz nigdzie indziej.

Ciekawostka
• Dawno już stwierdzono pozytywny wpływ lasów sosnowych na przebywających w nim ludzi. Z przeprowadzonych badań wynika, że powietrze w lasach jest co najmniej 70 razy bardziej sterylne niż w miastach. Zjawisko to spowodowane jest obecnością związków wydzielanych przez rośliny zwanych fitoncydami, działającymi antybiotycznie. Dzięki temu występowanie angin, schorzeń górnych dróg czy chronicznego zapalenia krtani jest dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie- w przypadku angin- częstsze w miastach niż w miejscowościach położonych w pobliżu lasów.
• Badania wpływu lasu na człowieka dotyczą jonizacji powietrza. Jony ujemne mają bardzo korzystne znaczenie w lecznictwie, szczególnie w gruźlicy, bronchicie, astmie, nadciśnieniu i nerwicach. Ich koncentracja wzrasta proporcjonalnie do stanu zalesienia terenu sosną i świerkiem. Z badań wynika, że ilość jonów ujemnych w miastach jest nawet dwudziestokrotnie mniejsza, niż np. lasach sosnowych . Wiadomo także, że ilość jonów ujemnych zwiększa się lub zmniejsza zależnie od temperatury i ruchów powietrza